Aktuality Arboretum FLD

V arboretu vzniká naučná stezka

V Peklovském údolí u Kostelce nad Černými lesy vzniká naučná stezka modelových mokřadních biotopů v Arboretu FLD. Stezku tvoří dva okruhy - Vodní nádrž a Potoční niva, součástí stezky bude 10 informačních panelů a vyhlídkový altán.

Arboretum v říjnu - fotogalerie

V arboretu je plno hub, plodů, barevných listů a vše je prozářeno zlatavým podzimním sluncem.

Podzimní dny otevřených dveří 2019

Babí léto během dnů otevřených dveří přilákalo do arboreta rekordní počet návštěvníků. Děkujeme všem za návštěvu!

Arboretum v září - fotogalerie

Začínají se vybarvovat první stromy a keře, dozrávají plody, přichází podzim.

Dny otevřených dveří 12. a 13. října

Srdečně vás zveme na podzimní dny otevřených dveří, které se budou konat 12. a 13. října od 9:00 do 17:00. Každou celou hodinu je možné jít na prohlídku s průvodcem od chaty Pravdomila Svobody.

Těžební část praxe BLES

Každoročně se na přelomu srpna a září koná v Kostelci n. Č. l. dvoutýdenní těžební část manuální praxe studentů 1. roč. oboru Lesnictví. Praxe probíhá ve Školním lesním podniku a u nás v arboretu. Letos studenti v arboretu vystříhávali nálety a procvičili se především ve směrovém kácení dřevin ve prospěch nových vzácných výsadeb.

Studenti z Číny v arboretu

V doprovodu Lukáše Pospíšila z oddělení mezinárodních vztahů naší univerzity k nám dorazilo na exkurzi téměř 40 čínských středoškoláků.

Zkoumáme sekvojovec obrovský

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) je velice zajímavá dřevina. Intenzivně se věnujeme jejímu zkoumaní. V loňském roce jsme publikovali odborný článek v lesnickém časopise Journal of Forest Science o vzcházení semenáčků (https://www.agriculturejournals.cz/web/jfs.htm?type=article&id=148_2017-JFS). V předposledním čísle téhož časopisu vyšel článek, který se věnuje vlivu červeného barviva, které je obsaženo v šiškách sekvojovce, na klíčení semen https://www.agriculturejournals.cz/web/jfs.htm?type=article&id=43_2019-JFS. No a právě jsme založili další experiment, který je zaměřen na růst sazenic po přesazení.

Právě kvete – červen (fotogalerie)

I v horkém letním počasí je arboretum plné květů. Kvetou liliovníky, katalpy, deštníkovité magnolie. Pozadu nezůstávají ani keře, především pustoryly a trojpuky, rozkvetl i atraktivní sazaníkovec čínský nebo jeho americký příbuzný sazaník západní s nápadnými rudými květy.

Jarní dny otevřených dveří

Ve dnech 18. a 19. května se naše brány otevřely široké veřejnosti. Počasí nám přálo, návštěvníků bylo opravdu mnoho. Děkujeme, že jste k nám zavítali a těšíme se na podzim na shledanou!

Dny otevřených dveří 18. a 19. května

Zapište si datum jarních dnů otevřených dveří do diářů. Letos se budou konat dříve než obvykle!

Právě kvete – duben (fotogalerie)

Jaro je už v plném proudu. Vykvétají především atraktivní keře, a to jak divoké přírodní druhy, tak jejich okrasné kultivary. Dokvétají magnolie, které kvetou ještě před olistěním a rozkvétají ovocné stromy.

Jarní praxe BLES

Tento týden probíhá v Kostelci nad Černými lesy jarní část manuální praxe studentů prvního ročníku bakalářského programu Lesnictví. Několik studentů zavítá každý den i k nám do arboreta.

Právě kvete – březen (fotogalerie)

Rozkvétají první pěnišníky, dříny a vřesovce, dokvétají vilíny. Včely a čmeláci shánějí první potravu.

Naši studenti v arboretu

Ani v zimě nezeje arboretum prázdnotou a využíváme ho pro výuku našich studentů za každého počasí. Ve čtvrtek 31. ledna k nám např. zavítali na exkurzi studenti bakalářského programu Konzervace přírodnin a taxidermie.

Rozkvétají vilíny!

V arboretu pomalu začínají rozvíjet své květy vilíny a jejich intenzivní vůně prosytila vzduch, přinášíme čerstvé fotky.

PF 2019

Přejeme vám rok plný barev!

Přejeme Vám krásný advent!

Přejeme klidné prožití předvánočního času!

!!! Zloděj v arboretu !!!

!!! Zloděj v arboretu !!! Neznámý zloděj odcizil kompletní stromolezecké vybavení z kurzu worksafety.cz, který probíhal v arboretu. Za informaci, která pomůže policii nalézt pachatele, je vypsána odměna 20.000 Kč.

Exkurze ZŠ Nehvizdy

Dnes bylo v arboretu opravdu živo. Na exkurzi k nám přijelo na osmdesát dětí v doprovodu šesti paní učitelek ze tříd 2.A až 2.D. ze ZŠ Nehvizdy.

Přes tisíc návštěvníků v arboretu

Během dnů otevřených dveří do arboreta zavítalo více než tisíc návštěvníků. Děkujeme!

Arboretum v barvách podzimu

Arboretum se nádherně vybarvuje. Při dnech otevřených dveří 13. a 14. října budete mít jedičnou příležitost spatřit tyto čarokrásné divy přírody na vlastní oči. Jako malé lákadlo přinášíme několik fotografií.

Říjen v arboretu

Letos je v arboretu plodů pomálu. Buď se vlivem sucha vůbec nedovyvinuly, nebo je sezobali ptáci. Některým teplomilným druhům se ale přeci jen urodilo. Občas se vyskytne i anomálie druhého kvetení. I zbarvení listů je velmi atypické. Některé druhy shodily listy úplně, jiné jsou ještě svěže zelené, některé se vybarvují nezvykle brzy.

Exkurze ČLA Trutnov

V rámci každoročních týdenních odborných exkurzí arboretum navštívili v doprovodu svých pedagogů studenti maturitního ročníku České lesnické akademie Trutnov.

English ☰ Menu